Güz Okuma Şenliği - Okuma Listem Herkese yeniden merhaba!
Biliyorum, son zamanlarda blogumu fazlasıyla boş bıraktım. Yeni okul, yeni şehir, alışma dönemi; düzenini kurmak kolay olmuyor :) Katılmak istediğimi belirttiğim şenliğe neredeyse bir ay sonra yetişebildim. Büyük ihtimalle rekorlar kıramayacak olsam da kendi sınırlarımı zorlamam gerektiğini düşünüyorum. En azından geçen şenlikte yalnızca 3 kitap okuyuşumdan sonra bunun gerekliliğini daha iyi kavradım :) Şimdilik okuyabileceğim kadar kitap seçmeye karar verdim ve bu nedenle 10 kitap belirledim. Umarım bu sefer hedefime ulaşabilirim. Sizler de şenlikle ilgili bilgi almak ya da  şenliğe katılmak isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.


Kategoriler: 

1. Kategori (10 puan): Şenliğimizin destekçisi İthaki Yayınları'ndan çıkan bir kitap.
Amerikan Tanrıları ( Neil Gaiman) / İthaki Yayınları - 612 sf.

2. Kategori (10 puan): İsminde güz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların güz mevsiminde geçtiği bir kitap.

3. Kategori (10 puan): 700 sayfadan uzun bir kitap (Birkaç cilde bölünmüş kitaplarda ciltlerin toplam sayfa sayısına bakabilirsiniz).

4. Kategori (10 puan): Olayların geçtiği yerin (köy, kasaba, şehir, ülke, kıta) adının kitabın adına yansıdığı bir kitap.

5. Kategori (10 puan): Esas mesleği öğretmenlik olan bir yazardan bir kitap.

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.

7. Kategori (10 puan): Herkesin okuyup da sadece sizin okumadığınızı düşündüğünüz bir kitap..
Martı Jonathan Livingston (Richard Bach) / Epsilon Yayınları - 152 sf.

8. Kategori (10 puan): Başkasının sizin için seçtiği bir kitap. (Bu kategoride tavsiyelerine güvendiğiniz ve tanıdığınız birine gidip ne okuyacağınızı sorabilirsiniz veya bir yakınınızdan kütüphanenizden okumanız için rastgele kitap seçmesini isteyebilirsiniz. Kendi kendine karar vermek yok).
The Meta Secret (Mel Gill) / Epsilon yayınları - 227 sf.

9. Kategori (10 puan): Bir seriye ait bir kitap (Serilerin ilk kitapları kapsam dışı).

10. Kategori (10 puan): Sadece tek bir kitabını okuduğunuz bir yazardan/şairden bir kitap
Bir Artı Bir (Jojo Moyes) / Pegasus Yayınları - 464 sf.

 
11. Kategori (10 puan): Bir kişisel gelişim kitabı.
Yapabilirsin (Müjdat Gezen) / Elma Yayınevi - 144 sf.

 
12. Kategori (10 puan): Doğduğunuz yıl hayatını kaybetmiş bir yazardan/şairden bir kitap.

13. Kategori (10 puan): Beyaz perdeye aktarılmış bir kitap. 
Dönüşüm (Franz Kafka) / Can Yayınları - 104 sf.
14. Kategori (10 puan): Halen yaşayan, Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış bir yazardan bir kitap.

15. Kategori (10 puan): Biyografi/otobiyografi/anı türünde bir kitap.

16. Kategori (10 puan): Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir kitap.

17. Kategori (10 puan): Ödül almış bir öykü kitabı (Lütfen kitabınızı belirtirken hangi yıl hangi ödülü aldığını belirtin.)

18. Kategori (Her kitap 10 puan, 2 kitabı da okuyana ekstradan 30 puan, toplam 50 puan)İsminde zıt anlamlı kelimelerin olduğu iki kitap. (Örnek: Büyük Umutlar - Küçük Kadınlar; Denizin Altındaki Ada - Buzdolabının Üstündeki Kız; Kötü Saatte - İyi Kalpli Erendira)

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Eserlerini aynı dilde yazan üç farklı yazardan birer kitap.

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.
Lexicon (Max Barry) / Doğan Kitap - 452 sf.

Serenad (Zülfü Livaneli) / Doğan Kitap - 484 sf.
Lola ve Komşu Çocuk ( Stephanie Perkins) / Yabancı Yayınları - 320 sf.
Ustam ve Ben (Elif Şafak) / Doğan Kitap - 480 sf. 
 
21. Kategori (Her bir kitap 5 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): 150 sayfadan kısa sekiz kitap.


22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
Temaları zorlaştırıp kolaylaştırmak sizin elinizde. Bu kategoride herhangi bir edebi türe ilişkin 4 kitap okuyabileceğiniz gibi (örneğin 4 bilim kurgu kitabı), tek bir ülke veya bölge edebiyatına ait (örneğin İngiliz edebiyatı), tek bir yazara ait, tek bir konuya ait (örneğin ölüm temalı kitaplar), tek bir edebiyat ödülüne ait (örneğin Pulitzer ödüllü kitaplar) kitaplar okuyabilirsiniz. 

Bunları da beğenebilirsiniz

0 yorum